Заміна щіток генератора ВАЗ-2107, 2110 і 2114 – потрібно вивчати схему трьох різних авто?

Заміна щіток генератора ВАЗ-2107 може стати хорошою навчальної демонстрацією для всіх, хто тільки вирішив опановувати ази технічного обслуговування транспортних засобів. Наведений принцип роботи можна сміливо брати на озброєння не тільки для 2107 і братських моделей ВАЗ-2110 та 2114, тому давайте розбирати питання докладніше.

Що таке щітки, і для чого вони потрібні?

Зазвичай буває так, що при збільшенні швидкості руху раптом падає інтенсивність світіння фар ближнього або дальнього світла, а також підсвічування приладової дошки, не працює магнітола і прикурювач. Недосвідчені водії починають шукати причину або в електропроводці, запобіжниках, або пов’язують таку поведінку приладів з замиканням «на масу». Можна витратити цілий день на пошук несправності, але яке буде здивування, коли з’ясується, що вся справа лише в двох невеликих чорних шматочках металу у вигляді цеглинок з проводками, які називаються щітками генератора.

Заміна щіток генератора ВАЗ-2107, 2110 і 2114 – потрібно вивчати схему трьох різних авто?

Щітки генератора

Зі шкільного курсу фізики відомо, що будь-генератор в основі своїй має статор (нерухому частину) і ротор (рухому частину), кожен має свої обмотки, як правило, з мідного дроту. За рахунок сили магнітів відбувається обертання ротора, електрика до якого подається через якір і стосуються металеві деталі, іменовані щітками. Так як сила тертя на землі діє на всі предмети, то в результаті постійного обертання ротора розглянуті нами частині поступово стираються, навіть незважаючи на те, що матеріал, з якого виготовлені щітки, досить міцний.

Заміна щіток на ВАЗ-2107, 2110, 2114 – чи є різниця?

Щітки – деталь, яка найчастіше потребує заміни, а тому всіма виробниками автомобілів генератори конструюються так, щоб в цьому процесі не виникало ніяких труднощів. Якщо автомобіль придбаний вами не так давно, проблем із заміною щіток не виникає. Їх стирання – процес тривалий, залежить від інтенсивності і терміну експлуатації машини. Купуючи транспортний засіб з досить великим пробігом, краще не чекати, коли ці деталі прийдуть в непридатність, а замінити їх відразу. Благо, щітки не дефіцитні, і ціна на них цілком прийнятна.

Заміна щіток генератора ВАЗ-2107, 2110 і 2114 – потрібно вивчати схему трьох різних авто?

Заміна старих деталей

Водії, які рідко вдаються в особливості будови своїх машин, думають, що у разі автомобілів одного заводу немає різниці в процесі заміни щіток на генераторах, наприклад, у популярних моделей ВАЗ-2107, 2110, 2114. Це здогадка вірна, більше того, така операція однакова майже на всіх марках автомобілів з двигуном внутрішнього згоряння. Навіть є маленький секрет: щітки генератора від ВАЗ чудово підходять для агрегатів BMW і Audi деяких модифікацій! Обробка, правда, кілька грубей, ніж у німців, але вони діють! І це головне.

Процес заміни і невеликі хитрощі

А тепер перейдемо безпосередньо до того, як слід робити заміну. Насамперед убезпечте себе від ураження електричним струмом. Від’єднайте мінусову клему акумулятора. Хоч сила струму в електросистемі автомобіля і не така велика, як в електровозі, але випадкова іскра б’є досить відчутно.

У моделях ВАЗ-2107, 2110 і 2114 генератор знаходиться традиційно в правій частині підкапотного простору, простіше сказати – біля фари зі сторони сидіння пасажира. Не грає ролі, яка компонування двигуна, задній привід у автомобіля чи ні. Тут Жигулі дотримуються традицій. Корпус генератора кріпиться до двигуна, і дізнатися його можна по маховику, на який натягнуто приводний ремінь.

Заміна щіток генератора ВАЗ-2107, 2110 і 2114 – потрібно вивчати схему трьох різних авто?

Розташування генератора в автомобілі

Тепер треба визначитися, як вам зручніше здійснювати процедуру заміни: або знявши генератор повністю, або без його відключення. Особливість тут у тому, що після ремонту треба буде проводити настройку натягу ременя. Якщо в машинах з індексами 2110 і 2114 ця регулювання особливих труднощів не представляє, то на ВАЗ-2107 процедура може затягнутися через непродуману компонування агрегатів. Так що дивіться за обставинами.

Порядок подальших дій такий:

 

  • Від’єднуємо захисну кришку від корпуса генератора.
  • Витягуємо пластикову клему харчування з гнізда.
  • Відкручуємо два болтика, які кріплять тримач з важливими деталями, знімаємо його разом з ними.
  • Перевіряємо зношеність щіток – виступати з гнізда вони повинні не менше, ніж на 5 мм – і робимо заміну.
  • Збираємо в зворотному порядку.

 

Зверніть особливу увагу на установку щіток у тримач. Вони повинні «сидіти» в своїх гніздах вільно.

Заміна щіток генератора ВАЗ-2107, 2110 і 2114 – потрібно вивчати схему трьох різних авто?

Установка нових щіток

Для полегшення долі автолюбителів промисловість давно вже випускає тримач в зборі з регулятором напруги і щітками. Коштує він рублів на 100-150 дорожче, ніж комплект з двох маленьких детальок. Зрозуміло, що кожен намагається зробити придбання подешевше, але подумайте, чи багато ви вигадаєте від такої економії? Зрештою, подібна заміна відбувається нечасто, можливо, всього один раз за весь термін експлуатації транспортного засобу.

До речі, несправності можуть бути пов’язані і з цим самим регулятором напруги. Перед установкою блоку генератор приєднайте до його штекерному гнізда «плюсовій» провід автомобільного акумулятора, а «мінусовій» – до корпусу цього блоку. Потім до щіток підключіть лампу потужністю 3 Вт, напругою 12 В і реостат. Якщо все підключено як треба, вона спалахне. Поступово збільшуйте напруга, доводячи його значення до 16 Ст. При досягненні цієї межі лампочка повинна згаснути. Якщо цього не відбувається, несправний регулятор напруги.