Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Безпека водія та пасажирів залежить від справності і надійності багатьох систем автомобіля і в першу чергу – від гальмівної. Одним з факторів, що визначають ефективність її роботи, є якість гальмівних колодок.

Важливі аспекти підбору гальмівних колодок

Якість гальмівних колодок визначається в першу чергу тим, який виробник їх випускає. Тому перед їх придбанням (незалежно для яких автомобілів – вітчизняних або для іномарок) необхідно звернути увагу на наступні загальні аспекти вибору.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Оригінальність продукту – перший з них. Це дуже важливий момент. Не секрет, що ринок автозапчастин буквально переповнений безліччю підробок. Крім цього між виробами одного і того ж виробника існує певна різниця: на ринку пропонуються оригінальні запчастини, вироблені для конвеєра, на якому збирають автомобілі, і одночасно є оригінальні запчастини, випускаються безпосередньо для продажу в оптовій і роздрібній мережі.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Колодки, призначені для конвеєра, розглядати не має сенсу, так як вони досить дорогі і досить рідко зустрічаються на ринку – складова їх кількості в загальному обсязі даної продукції, як правило, не перевищує 10 %. Оригінальні вироби для продажу можна зустріти набагато частіше, а вартість їх становить 30-70 % від ціни конвеєрних. Є ще такі колодки, які значно поступаються по якості оригінальним, але виробляються на одному і тому ж заводі разом з ними. Ця продукція орієнтована на широке коло різних споживачів, у тому числі і держав, що розвиваються. Ціна на ці колодки складає 20-30 % від вартості оригіналу.

Вибір колодок за експлуатаційними характеристиками

Наступний загальний аспект вибору колодок – їх експлуатаційні характеристики. Для практичного застосування даних запчастин на автомобілі цей момент є найбільш важливим. У той же час, це дуже індивідуальний аспект, оскільки водії все-таки бувають різні і, відповідно, стиль їх водіння відрізняється. Тому в даному випадку вже не важливо хто на якій автівці їздить, головне, як він це робить. Саме тому виробники колодок, як правило, на презентації свого нового продукту або в описах до нього дають відповідні рекомендації щодо підбору тієї або іншої моделі. Існують колодки, які рекомендовані для:

 • водіїв, чий основний стиль водіння спортивний;
 • частою експлуатації автомобіля в гірських районах;
 • помірної експлуатації машини в умовах міста.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Перш ніж давати такі рекомендації, виробники проводять тестування, на основі якого робиться висновок про експлуатаційні характеристики колодок.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Щоб розібратися, який саме продукт пропонується до продажу, треба звернути пильну увагу на його упаковку. У вирішенні цього питання слід розраховувати на власний пильне око або підбирати запчастину разом з фахівцем (майстром), що займаються технічним обслуговуванням автомобіля, на який необхідно поставити гальмівні колодки. При їх виборі потрібно звернути увагу на країну і рік випуску, значки, що підтверджують сертифікацію продукту, оформлення упаковки, написи на ній (рівність рядків, правильне написання, чітке та розбірливе друк поліграфії), а також цілісність безпосередньо самої гальмівної колодки (відсутність тріщин, опуклостей, сколів, щільного прилягання накладки з фрикційного матеріалу на металевій основі).

Як проводиться тест-драйв колодок

Для проведення порівняльного тесту кожен комплект приработанных гальмівних колодок піддають 4-му випробуванням на спеціальних стендах. Спочатку імітують гальмування автомобіля, розігнаного до 100 км/ч. Даний тест є базовим. Він допомагає з’ясувати коефіцієнт тертя пари диск-колодка для неразогретых гальм (до 50 °С). Чим більше отриманий коефіцієнт, тим, відповідно, вище фрикційні параметри колодки.

Але гальма в разі їх інтенсивного використання можуть іноді нагріватися до 300 °С і більше. Особливо це актуально для дуже активних водіїв, часто і інтенсивно гальмують високій швидкості. Щоб перевірити, чи витримають колодки такий режим експлуатації, після «холодного» тесту виконують «гарячий». Диск і колодки розігрівають за допомогою безперервного пригальмовування до температури 250 °С (ступінь нагріву контролюють за допомогою термопари, яка імплантується безпосередньо в фрикційний матеріал однієї з колодок). Потім роблять контрольне гальмування з тієї ж швидкості в 100 км/ч.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Третій тест ще більш жорсткий. Під час нього імітується багаторазово-циклічне гальмування в умовах руху по гірській дорозі. Це випробування включає 50 гальмувань з 100 км/год до швидкості в 50 км/год з перервами по 45 сек на розкручування маховика перевірочного стенду. Результат 50-го (останнього) гальмування представляє найбільший інтерес – незважаючи на деяке охолодження колодок під час розкручування маховика, до 50-го циклу гальмування температура матеріалу багатьох з них складає 300 °С.

Останнє випробування ще називають тестом відновлення – перевіряється наскільки «підігріті» гальмівні колодки здатні зберігати робочі характеристики після охолодження. Щоб з’ясувати це, після «гірського» тесту гальма остуджують до показників температури навколишнього (випробувальної) середовища, причому природним шляхом (не примусово). Потім знову здійснюють контрольне гальмування після розгону до 100 км/ч.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

За результатами проведених тестів для кожного окремого комплекту колодок отримують 4-е величини коефіцієнта тертя – для кожного тесту по одному. Крім цього в кінці кожного окремого циклу випробувань проводять замір товщини накладки з фрикційного матеріалу – тим самим збирається інформація про знос.

Результати тестів для колодок різних виробників

Виробників автомобільних колодок досить багато, а вилка вартості для різної продукції досить велика, так що визначити, які саме з них будуть кращими, не випробувавши їх в справі або не протестувавши, досить складно. Нижче наведені результати тестувань, проведених випробувальним цехом вітчизняного виробника автомобілів АвтоВАЗ за участю Центру незалежних експертиз та журналу «Авторевю». Слід зазначити, що для колодок, що встановлюються на машини ВАЗ, застосовуються технічні умови ТУ 38.114297-87, у відповідності з якими нижня межа величини коефіцієнта тертя на етапі «холодної» тестування складає 0,33, а при «гарячому» – 0,3. По закінченні випробувань був зроблений розрахунок зносу колодок у відсотках.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

В якості зразків, з якими проводили тестування, були взяті колодки різних виробників (зокрема російських) і різних цінових груп. Деякі з них відчувалися не тільки з рідним диском, але і з вазівських. Продукція тестувалася наступних виробників:

 • Україна: DAfmi, Trans Master;
 • Німеччина: ATE, Bosch;
 • Великобританія: Ferodo, AP Lockheed, Lucas, QH;
 • Данія: Roulunds;
 • Італія: Samko;
 • Угорщина: Rona;
 • Росія: ВАТІ, ЄЗАТВ, Полиэдр, ТИИР, STS;
 • невідомий: Best.

Зразки купувалися у роздрібній торговельній мережі та дані про їх виробниках узяті виключно з упаковок.

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Тест гальмівних колодок виявив наступне. Найкращі показники за «холодного» тесту видали QH, Samko, ATE, Roulunds і Lucas. Їх результати були відповідно: 0,63; 0,60; 0,58; 0,55 і 0,53. Причому у ATE і QH найбільш високе значення коефіцієнта тертя досягнуто не з рідними, а з вазовским дисками.

Результати тестування на «гаряче гальмування» виявилися досить несподіваними. Під час цього випробування гідно показали себе Roulunds (0,44) і ATE (0,47). Угорська Rona, як і в попередньому тесті, видала коефіцієнт 0,45.

За результатами «гірничого циклу» найкращими виявилася колодки Rona (0,44), що продовжили утримувати позицію стабільності, а також, що є немаловажним, нагревшиеся до невисокої температури всього в 230 °С. У продукції компанії QH коефіцієнт тертя склав 0,43, причому на цей раз з власними, рідними дисками.

Під час заключного тесту на остигле гальмування» знову добре показали себе італійські колодки Samko (0,60), охололи і піднялися вгору за показниками колодки Rona (0,52), найкращою виявилася продукція QH (0,65).

Підсумки лабораторного тестування

За підсумковим зносу колодок найбільш зносостійкої виявилася продукція Bosch (1,7 %) і Trans Master (1,5 %). А самими «сточившимися», як це не дивно здасться, виявилися лідери проведеного тестування ATE (2,7 % – з вазівських диском і 5,7 % – з рідним) і QH (2,9 % – з рідним, але 4,0 % – з вазівських).

Тест гальмівних колодок – як визначають їх експлуатаційні характеристики?

Згідно лабораторних випробувань найкращими колодками можна назвати продукцію брендів ATE і QH, яка повністю відповідають головному критерію відбору – співвідношення якість-ціна. При цьому не можна обійти увагою той факт, що колодки ATE краще експлуатувалися з вазівських диском, а QH – з рідним диском. Про стабільній якості хорошого рівня заявили Best, Trans Master, Rona, Roulunds і STS. Непогані загальні результати видали ЄЗАТВ, ВАТІ, в якійсь мірі – DAfmi і Lucas. Колодки брендів Полиэдр і AP Lockheed просто розчарували.