Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

У тих випадках, коли ваша «копійка» ніяк не хоче заводитися, є висока ймовірність того, що її стартер вийшов з ладу.

Стартер ВАЗ 2101 – його пристрій і особливості

До 1986 року на ВАЗ 2101 встановлювався стартер під маркуванням СТ-221. Він мав дистанційним управлінням і обгінної роликової муфтою. Потім його замінили моделлю 35.3708, в конструкції якої був передбачений колектор торцевого виду і втягуюче реле з двома обмотками.

СТ-221 являє собою двигун з чотирма полюсами і решітками, що працює за змішаним типом збудження.

Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

Його пристрій досить просте. До основних компонентів СТ-221 відносять: якір з приводом; електромагнітне реле; дві кришки; обмотки збудження в сталевому корпусі. Корпус і кришки за допомогою шпильок з’єднані воєдино. Усередині цієї конструкції розміщені чотири полюси, які кріпляться до корпусу гвинтами. На зазначених полюсах змонтовані котушки обмотки. Таке єдине пристрій утворює статор цікавить нас елемента.

В ньому дві котушки з чотирьох розташовуються по відношенню до обмотки якоря паралельно, а інші дві з’єднуються з ним послідовно. За рахунок цього процес збудження стартера «копійки» називають змішаним. Конструкція моделі 35.3708 мало чим відрізняється від описаної вище.

Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

У ній передбачено наявність пластмасового торцевого колектора, який зменшує загальну вагу стартера, а також забезпечує більш тривале і стабільне функціонування щіткового контакту. Крім того, в моделі 35.3708 обмотка має одну шунтовой і трьома серіеснимі котушками (схема з’єднання з якорем – послідовна).

В яких випадках потрібне розбирання і ремонт стартера ВАЗ 2101?

Як правило, необхідність ремонту стартера «копійки» виникає з наведених нижче причин: несправність втулок – якщо втулка виходить з ладу, якір починає стикатися зі стартером, що призводить до поломки елементів маховика і планетарного механізму; нагрівання обмотки – дане явище обумовлене тим, що стартер довго крутиться, це стає причиною нагрівання і руйнування ізоляції; несправності в електричній мережі – якщо ви запідозрили наявність саме таких неполадок, необхідно терміново перевірити всю ланцюг.

Саме із-за зазначених явищ найчастіше не крутить стартер, не працює його втягуюче реле, спостерігаються інші проблеми, які не дозволяють експлуатувати настільки важливе для машини пристрій. До основних несправностей стартера «копійки» відносять такі явища:

Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

 • Втягуюче реле заїдає, стартер не крутить. Для вирішення проблеми слід обстежити якір на предмет легкості і правильності його пересування (втягуюче реле доведеться демонтувати, а потім встановлювати назад).
 • Колінчастий вал при запуску стартера обертається дуже повільно. Потрібно перевірити зарядку автомобільного акумулятора, а також наконечники і висновки батареї на предмет їх окислення. Можливо, що проблема криється в щітках або колекторі. Розбирання і прочищення цих елементів зазвичай вирішує проблему.
 • Стартер не відключається при запуску двигуна. Потрібно розбирання вузла для заміни підшипників, якщо вони зносилися, заміна обмотки реле або замка запалювання. Фахівці також радять перевірити привід на якорном валу і втягуюче реле.
 • Не крутить колінчастий вал при обертовому якорі. У подібних ситуаціях радять перевірити колінвал, ретельно його промити, а потім обробити моторним маслом. Також причина може критися в муфті вільного ходу. Іноді вона пробуксовує, тому потрібно її розбирання.

Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

Якщо стартер не включається і не крутить, це може бути викликано наступними причинами:

 • Вмикач запалювання не дає якісного контакту. Цей елемент слід перевірити (виконується його розбирання) і при необхідності встановити новий контакт.
 • Із-за обриву в обмотці вийшло з ладу втягуюче реле. Його доведеться знімати і монтувати нове.
 • У ланцюзі живлення відсутній контакт. У подібній ситуації перевіряється схема ланцюга, а також відбувається очищення всіх наконечників від іржі.

Схема розбирання стартера копійки

Розбирання описуваного в статті механізму потрібно в багатьох випадках, інакше просто-напросто не можна визначити, чому він не крутить. Схема зняття стартера наведена далі: з карбюратора ВАЗ 2101 демонтується повітряний фільтр; відкручуються (за допомогою ключа) гайки, якими блок двигуна з’єднаний зі стартером. Після цього можна відкидати від стартера дроти, просунувши його трохи вперед (не забудьте, яким чином дроти були приєднані, інакше при складанні вузла у вас стовідсотково виникнуть проблеми).

Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

В результаті таких досить простих дій стартер можна легко отримати і перевірити на наявність тих або інших несправностей (не крутить, заїдає, не відключається і так далі). Зрозуміло, що для здійснення зазначеної перевірки потрібно розібрати стартер. Схема його розбирання наступна:

 • демонтується втягуючий циліндр (відкручується болт і три кріпильних гвинта, знімається пружина);
 • якір піднімають вгору і виймають з зачеплення;
 • за допомогою викрутки знімають кожух, який захищає стартер, а потім демонтують з його корпуса кришку;
 • від’єднують від пластин держателя щіток обмотки і демонтують ізолюючу трубку;
 • виймають щітки з держателя (для цього необхідно зняти спеціальну перемичку);
 • за допомогою наставки выпрессовывают втулку, а викруткою роблять зняття осі і шплінта важеля приводу.

Стартер ВАЗ 2101 – чому він не працює?

Потім прибирають заглушку з гуми, виводять із зачеплення з муфтою привід і демонтують його, що дає можливість зняти важіль приводу, стопорне кільце і шайбу. Далі схема розбирання проста: муфта приводу демонтується з якірного вала; з кришки стартера здійснюють выпрессовку ще однієї втулки.