Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Почнемо з того, що визначимося з поняттями. Блок циліндрів сучасного автомобіля – це основа двигуна, на яку проводиться монтаж інших складових двигуна: циліндри, колінчастий вал, піддон картера, головка блоку циліндрів.

Що потрібно для ремонту головки блоку циліндрів?

Ось саме несправності та ремонт головки блоку циліндрів, нас цікавить. Можливий ремонт головки блоку циліндрів своїми руками в гаражно-домашніх умовах? І народні умільці відповідають однозначно — так, ремонт головки циліндрів своїми руками можливий.

Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Почнемо з уточнення того, що ремонт головки циліндрів – операція складна і зажадає від вас: мало-мальськи розуміння устрою блоку, наявність спеціального слюсарного інструменту і вміння ним володіти.

Елементарні інструменти необхідні для ремонту ГБЦ

 • Оправка для запресовування масловідбивних ковпачків.
 • Мікрометр для вимірювання клапанів та направляючих втулок.
 • Розгортка для розгортання нових втулок.
 • Оправка для випресовки втулок.
 • Оправка для запресовування втулок.
 • Пристосування для рассухаривания клапанних пружин.
 • Набір зенкеров для реставрації сідел клапанів.
 • Електрична плитка для нагріву ГБЦ при дефектовке і перед запресовуванням втулок.

Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Не забуваємо про потрібних запчастинах і мітках

Як правило, практично будь-який ремонт головки циліндрів вимагає її демонтажу. Виключення складає, наприклад, заміна маслозйомних ковпачків. Тому, перш, ніж починати демонтаж ГБЦ подумайте про придбання необхідного комплекту запчастин.

Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Сьогоднішній ринок надає набори Head Set (а по простому – верхні набори), які включають в себе прокладку ГБЦ і всі сальники і прокладки, що знаходяться вище основний прокладки.

Ну-с, інструмент і мінімальний комплект готові, починаємо пошуки несправностей ГБЦ.

Шукаємо несправності головки блоку циліндрів

Перед демонтажем обов’язково проводимо перевірку взаємного положення колінчастого і розподільного вала по мітках. Аж до того, що наносимо самостійно додаткові позначки.

Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Для конкретних моделей авто технологія демонтажу ГБЦ описана в мануалах. Але особливості деяких операцій нагадати варто.

 • болти кріплення головки послаблюємо з середини на 0,5-1 оборот, по черзі. Болти з внутрішніми шліцами попередньо очистити від нагару, інакше нещільно увійшов ключ загрожує зривом і проблемами при демонтажі;
 • при демонтажі ГБЦ, якщо відсутня схема під’єднання всіляких вакуумних трубок, то необхідно замалювати цю схему самому, попередньо завдавши відповідні мітки.
 • при знятті пружин клапанів використовуйте знімачі для рассухаривания, але ніяк не принцип «сильного молотка».

Контроль стану ГБЦ

По суті, в ГБЦ не так вже й багато основних параметрів, які потребують перевірки, перш, ніж ви почнете ремонт головки блоку циліндрів. Тому давайте почнемо шукати типові несправності головки блоку циліндрів.

Нижня площина ГБЦ. Перевіряється за допомогою лекальної лінійки і набору щупів. Лінійка кладеться по діагоналях головки на площині і за допомогою щупа визначається товщина зазору. Якщо зазор більше, ніж максимально допустимий зазор в 0,05-0,06 мм, то потрібно шліфування головки блоку циліндрів.

Знос опорних шийок кулачкового вала і підшипників. Всі діаметри вимірюють мікрометром і порівнюються з показниками максимально допустимих, для тієї або іншої моделі двигуна. За результатами вимірювань приймається рішення щодо ремонту або заміни деталей. Не забуваємо візуально оцінювати зовнішнє стан поверхонь. Вони не повинні мати явних ознак механічних пошкоджень: подряпини, сколи, задираки, канавки і т. д.

Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Контроль зносу стержнів клапанів і втулок. Здійснюється мікрометром у кількох контрольних точках стрижня по колу. Клапан змінюється, якщо різниця діаметрів перевищує максимально допустимі параметри визначені виробником.

Ремонт головки блоку циліндрів своїми руками

Якщо у вас відсутній такий прилад, як нутромір, для визначення зношеності направляючих втулок, то її можна визначити по люфту клапана (нового) у втулці. Як правило, втулки змінюються на нові.

Знос таких деталей, як: сідла, важелі, коромисла, кулачки визначається візуально. Якщо фаска на клапані «провалена», але стрижень в порядку, то її обробляють, і клапан може бути знову використаний.

Інші дефекти ГБЦ також можна визначати візуально. Наявність на поверхні головки блоку задирок, зарубок усувається шліфуванням головки блоку циліндрів для усунення негерметичного з’єднання ГБЦ з самим блоком.

Таким чином, ремонт головки блоку циліндрів, ми з вами проводимо одночасно з дефектовкой, як кажуть, — по мірі надходження неприємностей.

Удачі вам при проведенні ремонту головки блоку циліндрів своїми руками.