Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Для кожного автомобіліста поломка машини прикрість, але багато проблем можна вирішити без СТО завдяки готовому ремкомплекту. Для головних гальмівних циліндрів такі набори теж існують, а ось як ними скористатися, розберемося нижче.

Функції головного гальмівного циліндра

Цей елемент по праву можна назвати серцем всієї системи гальмування. Він перетворює прикладається до педалі зусилля в гідравлічний тиск. По суті, він виконує функції гідронасоса і відповідає за правильну подачу рідини до кожного колеса. Конструктивно він ділиться на дві секції, одна відповідає за роботу передніх коліс, а друга – задніх. Таким чином, навіть якщо працездатність одного з контурів порушена, другий все одно виконає поставлене завдання. На автомобілях із заднім приводом ці секції діляться по осях.

Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Основні елементи головного гальмівного циліндра (ГТЦ) – це корпус, два поршня, поворотні пружини і бачок, також у ньому є стопорная шайба і гумові прокладки. Принцип роботи вузла наступний. Поршень переміщається по циліндру і перекриває компресійна отвір, в першому контурі створюється тиск, що провокує переміщення другого контуру. Утворилася порожнеча заповнюється рідиною. Пружина виконує роль обмежувача і повертає поршні на їх колишні місця.

Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Причини поломок та їх ознаки

Одна з основних причин виходу з ладу головного гальмівного циліндра – нерівномірний розподіл рідини в системі, що приводить до відмови контуру. Негативно позначається знос ущільнюючих манжет, розташованих у місцях входу штока в циліндр. Також не виключена поява задир на поршнях і деформація їх поворотних пружин з гумовими манжетами.

Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Крім того, частково або ж повністю засмічується компресійна отвір. Спровокувати перераховані вище несправності може неякісна гальмівна рідина. Будь вийшла з ладу деталь слід терміново демонтувати і встановити на її місце нову, в разі несправності дзеркала циліндрів потрібна заміна всього вузла. Причому зволікати не можна, так як правильна робота ГТЦ – один із запорук вашої безпеки.

Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Багато що можна зрозуміти по працездатності педалі гальма. Отже, якщо вона має зменшений робочий хід, то, скоріше за все, причина криється в компресійному отворі. Воно може бути засмічено, або ж відбулося його перекриття. Також справа може бути у відсутності зазору між манжетою ГТЦ і поршнем. Коли відбувається заїдання поршня, перекриття каналів і деформація манжета, то педаль не виконує повний хід. А от якщо вона рухається надмірно легко, то причиною служить витік гідравлічної рідини, і потрібна заміна гумових втулок. Про заїданні ж поршня свідчить гальмування коліс при відпущеній педалі.

Діагностика і ремонт – заміна ремкомплекту

З чого почати діагностику гальмівної системи і ГТЦ? В першу чергу необхідно провести візуальний контроль, так як будь-які пошкодження, патьоки, вологі виступи на корпусі, тріщини і т. д. – є дуже тривожними ознаками. Зовнішні дефекти не виявлені? Тоді слід перевірити хід педалі гальма, він повинен бути плавним і м’яким, заїдання і провали неприпустимі. Якщо все в порядку, то наступний етап – випробувати систему гальмування в дії. Перевірити ж демонтований головний гальмівний циліндр на герметичність можна тільки на станції технічного обслуговування або при наявності у вас спеціального стенду. Всі його елементи обробляються спиртом, а для гумових прокладок підійде тільки заміна. Особливу увагу зверніть на дзеркало ГТЦ, на ньому не допускається наявність сколів, подряпин і інших пошкоджень.

У разі виявлення пошкоджень, несумісних з життям, ви можете зробити заміну ремкомплекту головного гальмівного циліндра самостійно. Природно, в першу чергу слід демонтувати деталь. Встановлюється він у корпусі моторного відсіку. Діставшись до агрегату, зливаємо гальмівну рідину, для цього потрібно підчепити викруткою відповідні затискачі і висмикнути патрубки. Після чого викручуються шпильки і ГТЦ можна вільно вийняти.

Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Наступним етапом буде розбирання, щоб дістатися до зношених елементів. З боків деталі знаходиться болт, його необхідно зняти, в основному підходить ключ на «13». Дійте обережно, так як на ньому є ще й пружина, так і можлива витік гальмівної рідини. Далі відкручуємо болтові з’єднання поршнів і акуратно демонтуємо пильовик. Після чого можна розібрати вузол на складові і зробити візуальний контроль. На його елементах не повинно бути слідів корозії, ні сколів, ні інших дефектів, а будь износившейся запчастини потрібна заміна.

Потім, природно, необхідно зібрати всі. Першими встановлюються на свої штатні місця пружини. При цьому не забудьте про стопорні шайби. Одягаючи пружини, не переплутайте боку. Далі вставляються поршні в циліндр і фіксуються за допомогою болтів. Вони повинні входити плавно, якщо виникають якісь перешкоди, то не беріть «на силу», а постарайтеся усунути їх. Наприклад, причиною можуть послужити задирки на манжетах. Крім того, простежте, щоб гумка розташовувалася по центру, в іншому випадку вона закусывается, що спровокує нову несправність. На завершення закручується гвинт-пробка і встановлюються сальники.

Ремкомплект головного гальмівного циліндра – поміняємо самі!

Коли заміна завершена і деталь розташована на своєму місці, не забудьте зробити прокачування гальмівної системи.

Для прокачування спочатку повільно натискаємо на педаль гальма, потім відпускаємо її і чекаємо поки подкачается гальмівна рідина, при цьому треба закрити отвір у трубці ГТЦ пальцем. Потім такої можливості не буде, так як в хід піде гальмівна рідина. Далі, приєднавши трубки, прокачуємо всі гальма. Щоб стежити за тим, чи виходять бульбашки повітря, рекомендується використовувати прозорі шланги. Починаємо з задніх коліс. Трохи відкрутивши штуцер, повільно натискаємо на гальма і утримуємо в такому положенні. Потім, закрутивши штуцер назад, відпускаємо педаль. Звичайно, виконати прокачування самостійно не вийде, так що доведеться взяти помічника.