Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Як правильно повинна бути виконана проточка гальмівних барабанів своїми руками у легкових чи вантажних автомобілів? Чи варто цим займатися самому, чи все-таки довіритися професіоналам? Розберемося в цьому, здавалося б, не дуже складному процесі.

Розточування гальмівних барабанів вантажних і легкових автомобілів

Багато автомобілі, як і раніше оснащені задньої системою гальмування, яка складається з гальмового барабана з встановленим в ньому механізмом «саморазводки» колодок. В умовах експлуатації автомобіля на територіях пострадянських країн цей механізм досить швидко засмічується і через кожні 9-14 тис. км. пробігу він практично перестає правильно працювати. Втім, якщо ви будете вчасно робити профілактику цієї системи, то самі по собі задні барабанні гальма досить ефективні.

Одним з найважливіших моментів профілактики системи гальмування, як для легкових, так і для вантажних автомобілів, є проточка або розточування гальмівних барабанів (протачивается кромка на робочій поверхні). В результаті, після правильної заміни колодок і зворотній збірці гальмівного механізму, забезпечуються мінімально допустимий зазор між колодками і поверхнею барабана.

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Гальмівні колодки в гальмівній системі барабанного типу підлягають заміні при досягненні пробігу близько 60-80 тис. км. Але профілактику системи гальмування, і зокрема колодок, варто проводити не рідше, ніж кожні 20-30 тис. км При експлуатації автомобіля в місті у багато разів зростає частота використання системи гальмування, а також навантаження на неї. Часте використання гальм призводять до досить сильного нагрівання, що різко знижує ефективність і дуже негативно впливає на виконання ними своїх прямих функцій.

Матеріал, з якого виготовлені гальмівні колодки, має неоднорідну структуру, і тому і в процесі експлуатації робочої поверхні барабана по всьому радіусу утворюються канавки і борозни, відбувається часткова деформація. Це призводить до появи вібрації і підвищеного зносу колодок, і як результат – значне зниження ефективності гальмування.

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Визначити несправність в роботі гальмівної системи автомобіля можна за такими ознаками:

  • Поява вібрації;
  • Натискаючи на педаль гальма, чуємо характерний шум;
  • Відчувається биття керма і педалі;
  • Погіршення якості гальмування.

Проточка гальмівних барабанів вантажівок та легковиків» – несправності

Як для вантажівок, так і для легкових автомобілів, існує два способи відновити гальмівну систему:

  • замінити гальмівні барабани на нові;
  • виконати проточку гальмівних барабанів.

Оптимальне рішення в даній ситуації – купити нові барабани. Але найчастіше вартість заміни деталей на нові досить висока. І при постійній експлуатації автомобіля додаткові витрати можуть бути не кожному по кишені. Варіант розточки автомобільних барабанів дешевше, тому користується великим попитом у автомобілістів. Саме до цього способу вирішення даної проблеми все частіше і частіше вдаються багато наші співгромадяни.

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Проточить або розточити – це означає, що на спеціальному верстаті або стенді методом проточки усуваються дефекти і нерівності з робочої поверхні шляхом вилучення (зняття) шару металу. Фахівці іноді називають цей процес – реставрація або профілактичне технічне обслуговування.

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Так скільки ж саме потрібно знімати? Для кожної окремої моделі виробник встановлює мінімально допустиму товщину. Ось саме ці цифри і є нормативно допустимими. І побачити ви їх можете або в керівництві користувача, якщо на автомобілі встановлені штатні барабани, або в експлуатаційній інструкції від виробника.

Верстат і стенд для розточування гальмівних барабанів – варіант вирішення проблеми

Ще не так давно автомобіліст навіть не стояв перед вибором, де і як виробляти розточування. Просто знімав їх і відносив у токарну майстерню. Де вже досвідчений токар, добре знає свою справу, в порядку черги давав вашої запчастини «друге життя». Це був досить складний і трудомісткий технологічний процес.

Розточка – це не просто банальне протачивание верхнього шару робочої поверхні. Важливо також дотримуватися всіх параметрів при балансуванні, щодо барабана і маточини колеса. Неточності або збій в одному з етапів цього процесу можуть призвести до серйозних, а іноді і до трагічних наслідків. Тому до цих моментів рекомендується підійти з усією серйозністю і увагою.

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Зараз у розпорядженні сучасних майстрів СТО є спеціалізований диво-верстат, в якому можливо все запрограмувати параметри, і шліфування, проточування, або розточування барабана відбувається в режимі заданої програми. Що дозволить мінімізувати ймовірність помилок і похибок в цьому технологічному процесі.

Більш того, дуже часто немає потреби і зовсім знімати гальмівний барабан з автомобіля.

Проточка зі зняттям, як правило, здійснюється на стаціонарному токарному верстаті або спеціалізованому стенді для розточування барабанів. Процес без зняття здійснюється за допомогою переносного спеціалізованого верстата для проточки. Можливий варіант самостійного розточки або шліфування барабанів підручними засобами, хоча цей спосіб виглядає досить сумнівним в плані його ефективності і подальшій безпеки експлуатації.

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

У разі професійної проточки майстром на спеціалізованому обладнанні, ми отримаємо:

  • усунення биття;
  • підвищення ефективності роботи гальмівної системи;
  • збільшення терміну експлуатації гальмівних барабанів;
  • реальну економію сімейного бюджету (що приємно радує).

Проточка гальмівних барабанів – економимо на всьому, крім безпеці!

Ну а тепер підсумуємо:

Цілком можливо самостійно зробити проточку гальмівного барабана. Однак для здійснення цього процесу вам, як мінімум, необхідно бути готовими виконати дві умови: бути токарем певної кваліфікації і мати токарний верстат. У всіх інших випадках, користуючись здоровим глуздом, краще не ризикувати.