Компресія в перекладі з лат. означає стиснення. Для автомобілістів компресія в циліндрах – це тиск в кінці такту стиснення. Перше і найважливіше, для чого необхідна перевірка компресії в циліндрах – для діагностики стану двигуна автомобіля без його розбирання.
Як перевіряється компресія в циліндрах своїми руками
Тиск в циліндрі двигуна нічого не значуща цифра для дилетанта або любителя. Досвідчений автомайстер, вимірявши тиск в циліндрах двигуна, визначить з досить точними параметрами ступінь несправностей і зносу деталей механізму клапанів та шатунно-поршневої групи двигуна.
Почнемо з того, що перевірку компресії слід проводити в кількох випадках. У вас впала потужність двигуна, ви проводили капітальний ремонт блоку циліндрів або ремонт ГБЦ, значить перевірка компресії в циліндрах – святе діло. У першому випадку компресія в циліндрах перевіряється обов’язково, а в другому для контролю.
Чим перевірити тиск в циліндрі двигуна
З урахуванням того, що ви не тримаєте СТО, то вам потрібен компрессометр. Сучасні зразки компрессометров укомплектовані по останньому слову. У комплекті йдуть адаптери (перехідники), які дозволяють проводити перевірку компресії в циліндрах двигуна на автомобілі будь-яких марок (моделей).
Мотортестери і компрессографы вас, по суті, цікавити не повинні. Це прилади для комерційного використання в автосервісі.
Крім приладу, вам знадобиться мануал саме вашому типу двигуна, де вказані параметри стандартних показників величини компресії.
Перевірка компресії в циліндрах своїми руками
Порядок і правила перевірки компресії в циліндрах будь-якого автомобіля в ручному режимі, в принципі нічим не відрізняються.
- перевірка компресії в циліндрах здійснюється на «теплому» двигуні;
- попередньо відключити подачу палива у двигун (відключення бензонасоса, форсунок);
- вивертаємо все! Свічки, а не вибірково, як практикують деякі горе-майстра;
- обов’язкова умова – повністю заряджена АКБ і справний стартер;
- перевірка компресії може здійснюватися як при відкритому, так і при закритій дросельній заслінці. Кожен з цих способів покаже свої результати стану двигуна. При відкритій заслінці швидше визначаються такі дефекти, як: прогар поршня, закоксовування кілець, прогари або деформація клапанів і задирки на поверхні циліндрів; При закритій заслінці зміна рівня компресії каже, найчастіше про таких несправності двигуна, як: зависання клапана, негерметичність через тріщини у стінці камери згоряння або прогару прокладки ГБЦ;
- Починаємо перевіряти тиск в циліндрі двигуна, по черзі. Стартером проворачиваем колінвал поки тиск не перестане збільшуватися. Записуємо свідчення. Робимо скидання і так з усіма циліндрами.
Компресія в циліндрах виміряна, і що з цими цифрами робити?
Перше, що ви повинні розуміти, що результати вимірів – категорія відносна. Вас цікавить різниця в показаннях для різних циліндрів, але ніяк не абсолютна величина компресії. Таким чином, ви швидше обчисліть в якому саме циліндрі несправність.
Знижений тиск у якому-небудь циліндрі двигуна говорить про те, що, швидше за все: пригоріли поршневі кільця або має місце нещільна посадка клапанів в сідлах.
У будь-якому випадку, пора засукати рукави і братися до ремонту двигуна.
Удачі вам, і нехай компресія в двигуні вашого автомобіля завжди буде в нормі.