Перепресування коленвала – як не наробити дурниць?

Як проводиться перепресування колінвала? Таке питання часто задають відвідувачі мотоциклетних форумів. Не менш амбітні і автовласники, які збираються провести цю операцію власноруч. Розібратися в цьому дійсно не складно. Але перш, ніж приступити до опису процесу ремонту, розглянемо, що собою представляє цей вузол, як він працює і для чого призначений.

Перепресування коленвала — знайомство з пристроєм

Колінчастий вал як мотоциклетних, так і автомобільних двигунів бере на себе зусилля, які передаються від поршнів шатунами, і перетворює їх на крутний момент, переходить через маховик трансмісії. Складається колінвал з шатунних і корінних шийок, противаг і щік. Кількість і розташування шийок залежить від кількості циліндрів. Наприклад, в V-образному двигуні шийок в 2 рази менше, ніж шатунів, оскільки на колінчастому валу вони розташовуються на кожній шатунної шийки попарно.

Перепресування коленвала – як не наробити дурниць?

У багатоциліндрових двигунів шатунні шийки виконані в різних площинах, що викликано необхідністю рівномірного розподілу робочих тактів в різних циліндрах. В автомобільних двигунах число корінних шийок завжди на одну більше, ніж шатунних, оскільки по обидві сторони шатунної шийки розташовуються корінні.

Шийки з’єднуються між собою щоками. З метою зменшення відцентрових навантажень, які створюються кривошипами, на колінчастому валу знаходяться противаги, а самі шийки виготовлені порожнистими. Для продовження терміну служби поверхню шатунних і корінних шийок сталевих валів загартовують високочастотними струмами.

Перепресування коленвала – як не наробити дурниць?

В щоках є спеціальні канали, через які олія надходить від корінних шийок до шатунним. Всередині кожної шатунної шийки існує спеціальна порожнину, яка служить грязеуловителем – під час обертання вала частинки різних забруднень під дією відцентрових сил осідають на стінках грязеуловителей. Їх очищення проводиться через пробки, загорнуті в торцях.

Распрессовка коленвала — підготовчі операції

Далі розглянемо, як розпресувати коленвал двигуна. Це потрібно, якщо вийшов з ладу один з опорних підшипників. Проводити розбирання слід дуже акуратно. Деякі умільці вважають, що погнути колінчастий вал при розбиранні практично неможливо. Але це не так. Коли відбувається пошкодження:

  • при знятті генератора;
  • при демонтажі варіатора;
  • під час розбирання кривошипно-шатунного механізму (КШМ), щоб цього уникнути, бажано використовувати спеціальний знімач;
  • при зніманні підшипника.

Перепресування коленвала – як не наробити дурниць?

Для зняття коленвала потрібно прибрати кришку картера. Для цього її слід расконтрить, потім розкрутити всі утримують її болти. Тепер доступ відкритий, залишається правильно вийняти коленвал. Він сидить щільно, тому це теж свого роду випресовування, і потрібно спецприспособление. Проте можна обійтися і постукуванням з кінця вала чим-небудь твердим, але уникайте різких і сильних рухів, щоб не пошкодити деталь.

Перепресування коленвала – як не наробити дурниць?

Після того, як колінвал вже знятий, проводять зовнішній огляд вузла на предмет люфту і прогинів. Далі штангенциркулем роблять промір по всій окружності. Якщо дефекти не виявлені, то для промірів використовують мікрометр для більш ретельного огляду. Максимальне допустиме відхилення не повинно перевищувати 0,05 мм

Щоб визначити, в який бік зігнутий вал, її затискають у лещатах у вертикальному положенні. Для ремонту потрібно попередньо трохи розсунути щоки, що забезпечить їх кращу центрування. Роблять це за допомогою дерев’яних конусних брусків.

Як розпресувати колінвал — порядок роботи

Распрессовка коленвала в домашніх умовах робиться наступним чином. Спочатку він звільняється від кришки, що міг викрутитися з корпусу, попередньо зазнавши расконтровку. Тепер снимаетсязадний підшипник, для цього вам буде потрібна допомога віджимних болтів. Він залишиться в картері, якщо в ньому немає дефектів, то краще його звідти не выпрессовывать. Важче зняти передній підшипник.

Перепресування коленвала – як не наробити дурниць?

Щоб здійснити розбирання передньої частини коленвала, расконтрите затискну гайку, зніміть її. Потім демонтуйте шестерню, втулку і шпонку. Тепер черга шарикопідшипника, тут знову знадобиться вдатися до отжимному болту. Так виявиться вільним і передній підшипник. Завершальною стадією розбирання коленвала стане демонтаж заглушок для шийок вала. Після всього цього деталі миються в гасі і збираються, якщо немає ніяких дефектів. Про те, як робиться перепресування коленвала, відеоматеріали сайту розповідають більш докладно.