Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Багато чого може порушити роботу стартера ВАЗ 2114: не крутить якір, вийшло з ладу втягуюче реле, з’явився шум і т. д. Невже потрібно відразу їхати на СТО чи можна зробити ремонт самостійно? На всі ці питання ми спробуємо відшукати відповіді в нашій статті.

Який він – стартер ВАЗ 2114?

Якщо ви зважилися на самостійний ремонт цієї маленької, але дуже важливої деталі, передусім необхідно ознайомитися з її пристроєм і принципом роботи. Незалежно від марки та моделі авто стартер має однакову конструкцію і виконують одну й ту ж функцію, відрізняються тільки розміри.

Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Стартер автомобіля

По суті це електродвигун. Його нерухома частина – статор, у корпусі якого розташовані 4 магніту, що виконують роль полюсів, і рухливий якір. А після того як включається запалювання, ще одна важлива деталь – втягуюче реле – подає відповідний сигнал, і якір починає крутити, постійно прискорюючись. Бендікс забезпечує зачеплення маховика двигуна.

Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Бендікс стартера

Номінальна потужність стартера дорівнює 1,55 кВт, а сила струму залежить від ряду показників. Наприклад, під час холостого ходу вона складає всього 80 А, при звичайних навантаженнях – близько 150 А. Якщо збільшити потужність до максимуму, струм досягне 350 А. В період заморозків стартер буде в загальмованому стані, а струм складе 500 і навіть 700 А. Головне завдання – створення крутного моменту. Він приводить в рух колінчастий вал, поки не станеться займання горючої суміші. Природно, в цей час деталь відчуває величезні навантаження, і в один прекрасний день стартер ВАЗ 2114 вже не включається.

Щоб продовжити життя стартеру, необхідно правильно експлуатувати авто. При запуску не можна утримувати ключ більше 15 секунд, а якщо перша спроба увінчалася провалом, то повторити її можна тільки через 30 секунд.

Несправності та їх причини – діагностика без СТО

Тепер поговоримо про можливі несправності стартера ВАЗ 2114, а також обговоримо їх причини та ознаки.

Не працює втягуюче реле і не крутить якір. Причин несправності може бути кілька. Найбільш поширена – окислення проводки. Крім того, послужити такого повороту подій може і розряджений акумулятор або його вихід з ладу. Подивіться на стан обмотки втягивающего реле, цілком можливо, що між її витками сталося коротке замикання. А перевіривши контакт між вимикачем запалювання і штекером «50» електродвигуна, ви дізнаєтеся, не стався розрив в електричній проводці, що також сприяє виникненню подібної несправності. Ще однією причиною може послужити відмова самого якоря.

Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Втягуюче реле

Втягуюче реле працює, а якір не крутить. Такого повороту подій можуть послужити несправності або низький заряд акумуляторної батареї. Ще в цьому випадку перевірте всі з’єднання на самому стартері, АКБ і втягуючому реле. Окислені і ослаблені болтові з’єднання призводять до поганого контакту. В результаті не тільки не працює сам стартер, але і велика ймовірність короткого замикання і навіть підгоряння проводки. Ще причинами зазначеної несправності може послужити знос щіток і замикання обмотки якоря.

Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Перевірка заряду акумуляторної батареї

Якщо перестає крутити маховик, при цьому стартер включається, як годиться, то, скоріше всього, вийшли з ладу бендікс або шестерні стартерного редуктора. Повинні насторожити сторонні шуми та підвищена вібрація, що виникають при запуску. Перш за все, перевірте кріплення деталі, цілком можливо, ослабли болтові з’єднання, або її зафіксували з перекосом при останньому. Поява шуму можуть спровокувати зруйновані вкладиші підшипників або механічні пошкодження кришки корпусу. Характерний звук з’являється і після зносу шестерень редуктора, вінця або приводу маховика. Та й не виходить із зачеплення бендикс призведе до шуму.

Заміна вузлів і інші особливості ремонту

Виявити несправність дуже важливо, але тепер необхідно подбати і про якісний ремонт стартера ВАЗ 2114. Звичайно, можна поїхати в фірмовий сервісний центр, де фахівці проїдуть діагностику і усунуть всі проблеми, але це виллється в копієчку. Однак особливість вітчизняного автопрому в тому, що в більшості випадків можна провести такі роботи самостійно.

Для усіх, що вийшли з ладу елементів – шестерні, підшипники, тріснута кришка, редуктор, бендикс, щітки й колектор – кращим ліками буде заміна. Якщо механізм не крутить з-за недостатнього заряду акумулятора, то слід відновити його або замінити батарею на нову. Стартер ВАЗ 2114 іноді не спрацьовує через замикання в обмотки тягового реле або якоря. В цьому випадку знову вийшли з ладу механізмів чекає тільки заміна.

Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Заміна щіток

Зачистите всі контакти, висновки АКБ, особливу увагу приділіть проводу, що з’єднує акумулятор зі штекерним контактом «50». При необхідності підтягніть болтові з’єднання. Якщо деталь встановлено з перекосом, то демонтуйте її і зафіксуйте правильно. Можливо, іншого ремонту і не потрібно.

Взагалі, цей агрегат досить надійний, але неправильна експлуатація та надмірні навантаження роблять свою справу. Дуже часто недосвідчені водії, почувши сторонній шум, хочуть повністю поміняти механізм, але це дійсно потрібно дуже рідко. Часто все вирішує заміна тільки втулки стартера ВАЗ 2114. Ця запчастина виготовляється з м’яких металів (мідь, латунь, бронза), щоб звести тертя до мінімуму. Тому її корпус і виходить з ладу частіше. Але виправити це просто, хоч і знадобиться повністю розібрати стартер.

Не крутить стартер ВАЗ 2114 – пора взяти гайковий ключ в руки!

Установка нової втулки

Для цієї операції нам знадобиться викрутка, молоток, два торцевих ключа (на 10 і 13). Щоб заміна втулки не обернулася проблемами, відключаємо харчування АКБ. Потім відкручуємо кріпильні болти, після чого стартер легко виймається з кожуха маховика. Тепер можна розібрати і сам вузол. Щоб витягти корпус втулки, знадобиться спеціальний знімач. Його легко зробити самостійно з мітчика різьби. Ремонт втулки ніхто не виробляє. Так що заздалегідь відвідайте магазин і придбайте нову. Ставимо на місце справний зразок втулки і збираємо пристрій у зворотному порядку. Акуратно кріпимо стартер на штатне місце, уникаючи перекосів і гарненько затягуючи болти з гайками.