Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Регулятор напруги на сучасному автомобілі автоматично і безперервно коригує струм збудження генератора. Причому цей процес йде так, щоб при зміні струмового навантаження і частоти обертання генератора величина напруги залишалася в строго визначеному інтервалі.

Регулятор напруги – його головні функції

На автомобілі ВАЗ 2110 потенціал напруги в генераторі формується під впливом змінного струму. Подібне явище стає можливим за рахунок наявності в генеруючому обладнанні транспортного засобу кремнієвих діодів. Ротор генератора обертається складова механізму) працює далі наведеною схемою:

 • спочатку починає функціонувати колінчастий вал, на який впливає струм;
 • колінвал задає рух ротора;
 • після цього починає працювати і безпосередньо генеруюче пристрій.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

За всіма етапами озвученого процесу стежить регулятор напруги, який також нерідко називають реле. Саме воно вважається основним регулюючим вузлом генератора.

Без регулятора генерує струм механізм ВАЗ 2110 не буде виконувати своїх завдань, які вказані далі:

 • запуск генератора;
 • контроль (в автономному режимі) подання струму;
 • «утримання в певному інтервалі напруги.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Описуване реле не піддається ремонту. При поломці потрібна заміна регулятора, яка проводиться після перевірки працездатності даного сайту.

Як виконати перевірку реле на ВАЗ 2110?

Для аналізу стану регулятора необхідно придбати вольтметр, який має вимірювальною шкалою в межах 15-30 вольт. Перевірка виконується наступним чином:

 • запускають на середніх обертах двигун автомобіля і дають йому попрацювати протягом чверті години (операція проводиться при включених фарах);
 • вольтметром визначають показник напруги між «масою» генеруючого пристрою і «плюсом» на АКБ.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Якщо завмер показує величину напруги від 13,5 до 14,2 вольт, заміна регулятора не потрібна. А ось в ситуаціях, коли напруга має інше значення, яке свідчить про постійному перезаряд або недозаряде АКБ, потрібна заміна реле.

Також можна зняти регулятор напруги і перевірити його в зборі з держателем щіток генератора. Для цього між щітками розміщують 12-вольтну лампочку потужністю 1-3 ват, до «масі» і плюсового виведення батареї підключають джерело живлення, від якого спочатку подають напругу 12 вольт, а потім – 16 вольт.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Якщо лампочка горить при 12 вольтах і гасне при 16, заміна регулятора на ВАЗ 2110 не потрібна. Якщо лампа не загоряється, це свідчить про відсутність між висновками реле і щітками необхідного силового контакту або про те, що стався обрив. А горіння лампи при 12 і 16 вольтах свідчить про пробої регулятора.

Як виконується заміна реле напруги генератора?

При наявності деяких навичок зняття і розбирання описуваного в статті механізму не викликає труднощів у людини. Найскладніше змінювати його в перший раз, а вже наступні заміни, як правило, проходять швидко і без проблем.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Демонтується регулятор на ВАЗ 2110 за такою схемою:

 • відключають від АКБ клему «мінус»;
 • від’єднують від висновку, маркованих як «D+», приводну колодку;
 • відвертають гайку, яка розташовується під гумовим чохлом (його потрібно трохи зрушити в бік);
 • від’єднують в контактній шпильці всі наявні проводу;
 • відвертають гайку у ланцюзі генеруючого пристрою (даний кріпильний елемент фіксує клему) і знімають її.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Потім потрібно буде зняти кожух генератора, відкрутивши гайки (їх три штуки), які утримують його, а також демонтувати корпус реле і вийняти з випрямного відсіку гвинт кріплення разбираемого механізму. Тепер регулятор напруги ВАЗ 2110 легко знімається. Замість нього можна ставити новий пристрій. Після заміни реле всі описані дії виконуються в зворотному порядку.

Трирівневий регулятор напруги генератора для «десятки»

При включенні на ВАЗ 2110 системи обігріву, фар і інших додаткових навантажень акумулятор автомобіля розряджається дуже швидко. Таке явище спостерігається навіть тоді, коли «рідна» реле генератора функціонує в нормальному режимі. Позбутися від цієї проблеми дозволяє трирівневий регулятор. Його можна придбати в будь-якому автомагазині, озброїтися нехитрим набором інструментів (щипці для клем, ніж, рожково-накидний ключ S10 і хрестова викрутка) та самостійно встановити на машину.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Трирівневий механізм монтується наступним чином:

 • спершу знімають старе реле за алгоритмом, наведеним вище;
 • шліфують кінці дистанційної втулки за допомогою напилка (ця операція забезпечує надійний контакт з діодним мостом);
 • на місце реле встановлюють новий елемент з щіткотримач (продається в комплекті);
 • герметиком ущільнюють місце входу кабелів;
 • ставлять назад кожух з пластику;
 • прокладають кабель вздовж стандартної проводки до тієї дільниці, де монтується реле, і щільно закріплюють новий провід невеликими хомутами з пластику.

Монтуємо регулятор напруги генератора ВАЗ 2110

Рекомендується з’єднати за допомогою надійного шунта корпусу встановленого реле напруги і автогенератора. Це забезпечує необхідний контакт пристрої з «масою». Втім, можна обійтися і без шунта.

Змонтований трирівневий механізм слід перевірити тестером при повній споживчої навантаженні (включається обігрів скла, печка, фари і так далі). На максимумі прилад повинен показувати 14,5 В, в нормальному режимі – 14,1, на мінімумі – близько 13,4 Ст.