Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Одним із головних пристроїв «вісімки», яке здійснює дозування бензину, відповідає за правильне формування горючої суміші і її подачу в суворих дозах в циліндри двигуна, вважається карбюратор ВАЗ 2108.

Коротко про ключових компонентах карбюратора «вісімки»

Карбюратор «Солекс 1107010», який стоїть на Ладі 2108, є емульсійним пристроєм з двома камерами. Він має дросельну заслінку з тросовим приводом (механіка). У нижній камері карбюратора розташовуються заслінки і поплавковое відділення. Також у ній є корпус зі спеціальними дифузорами. У верхній камері передбачена кришка, що накриває корпус, і паливні штуцери. Ця кришка оснащена шпильками (вони кріплять повітряний фільтр) і фланцем.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

У конструкції «Солекс 1107010» передбачено наявність низки ключових вузлів:

 • ускорительный насос;
 • поплавковое пристрій;
 • система управління дроселем;
 • примусова система економайзера холостого ходу;
 • дві камери і їх дозуючі механізми;
 • пусковий пристрій (управляється вручну);
 • эконостат;
 • система холостого ходу.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Крім того, в карбюраторі є безліч інших механізмів і окремих деталей, які забезпечують його стабільну роботу.

Як функціонує карбюратор «вісімки»?

Бензин через клапан і фільтр подається в поплавковое пристрій (в камеру з двома секціями). Необхідний рівень пального в цьому двосекційним пристрої підтримує згаданий клапан (він має голчасту форму). З описуваної камери бензин через паливні жиклери карбюратора направляється в емульсійні колодязі. В них паливо з’єднується з повітрям, що подається через відповідні жиклери. Вийшла композиція потім відправляється в дифузори.

При запуску холодного двигуна здійснюється обов’язкове збагачення горючої суміші.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Це стає можливим завдяки пускового механізму. Водій управляє їм ручкою «підсосу». Коли він до упору витягує її, здійснюється поворот по осі повітряної заслінки і її закриття. При цьому камера злегка (на один міліметр) відкривається. Після запуску мотора спостерігається збільшення у впускному колекторі величини розрідження, яке направляється в порожнину пускового механізму.

Його діафрагма за рахунок отриманого розрідження відкриває на показник пускового зазору (близько 3,5 міліметрів) повітряну заслінку. Коли водій утапливает рукоятку «підсосу», відзначається зменшення пускових зазорів. Якщо натиснути на педаль газу при витягнутій рукоятці, заслінка другої камери закривається, а першою відкривається. За рахунок цієї схеми їзда на непрогрітому двигуні стає більш комфортною (так як відсутні провалини і ривки машини).

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Відбір пального з емульсійного відсіку (так званого колодязя) здійснюється механізмом холостого ходу (ХХ). Бензин подається через жиклери ХХ і з’єднується з повітрям. Ця композиція через спеціальний отвір йде під заслінку дросельного вузла. За допомогою двох гвинтів виконується контроль відкриття дроселя на ХХ:

 • при відкритті (часткове) заслінки другої камери, суміш горючого і повітря відправляється в неї через отвір;
 • якщо ж відкривають заслінку першої камери, горюча композиція проходить через вертикальний зазор.

Особливості функціонування інших вузлів «Солекс»

Для перекриття подачі бензину в першу камеру (точніше сказати – у її перехідний пристосування) і пристрій ХХ використовується клапан, який носить назву електромагнітного. Його стандартне стан (тоді, коли не подається напруга) – закрите. Відкриття цього елемента, можливо в двох випадках: при оборотах коленвала менше 1900 в хвилину; при натисканні на газ. При вимиканні запалювання, а також тоді, коли машина набирає обертів вище 2100, електромагнітний клапан повертається в своє звичайне (закрите) стан.

Велике значення для адекватної роботи карбюратора «вісімки» має ускорительный насос діафрагменної конструкції, оснащений приводом механічного виду. Він має в своїй конструкції два клапана. Один з них знаходиться в розпилювачі. Під навантаженням нагнітається пального він відкривається, а коли бензин більше не подається, клапан під тиском власної маси закривається. Завдяки цьому клапана відсутній підсмоктування повітря, крім того, бензин не йде з каналів.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Інший клапан (зворотний) розміщується безпосередньо в каналі, що з’єднує порожнину насоса і поплавковое пристрій. Якщо водій відпускає газ, відбувається наповнення камери пальним, і зворотний клапан відкривається. Його ж закриття відбувається в той момент, коли паливо починає нагнітатися.

Кулачок, який є частиною розглянутого нами насоса, при відкритті дросельної заслінки давить на важіль. Даний важіль з’єднується діафрагмою. За рахунок цього порція пального подається в карбюраторні камери, що дозволяє при розгоні транспортного засобу якісно збагачувати горючу суміш.

При істотному відкритті дросельних заслінок починає діяти ще один важливий механізм – економайзер. Суть його роботи така: через клапан (він має кулькову конструкцію) бензин відбирається з поплавкового пристрою. Клапан тримається в закритому стані, поки розрідження утримує діафрагму в колекторі. При відкритті заслінок відзначається зниження розрідження. Важливим є те, що пальне для збагачення спрямовується в емульсійний відсік через економайзер, обходячи стороною головний жиклер.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Коротко опишемо ще кілька систем цікавить нас карбюратора:

 • Впускний колектор (ВК). Даний механізм допомогою стійких до термічного впливу прокладок і шпильок приєднується до мотору. Виготовлений колектор зі сплаву на основі алюмінію методом лиття. Завдання ВК полягає в тому, щоб передати в циліндри двигуна автомобіля горючу суміш, сформовану в карбюраторі.
 • Эконостат. Механізм необхідний для додаткової подачі бензину в другу камеру з поплавкового пристрою (паливо подається через заплутану систему трубок і жиклери еконостата). Включається эконостат тоді, коли потрібно додатково збагатити горючу суміш (наприклад, при їзді на максимальній потужності).
 • Економайзер холостого ходу (примусового). Цей пристрій включає в свою конструкцію запірний електромагнітний клапан, датчик-гвинт, блок управління.

Прочищення карбюратора «вісімки» без його розбирання

Якщо двигун вашої «ластівки» починає троїти, «їсть» багато бензину, або ви відчуваєте ривки і провали при їзді і запуску мотора, має сенс виконати прочистку карбюратора, так як зазвичай саме його забруднення стає причиною всіх зазначених неприємностей. Прочищення за всіма правилами припускає демонтаж карбюратора і його розбирання, що, звичайно ж, підходить далеко не всім автолюбителям. Для «ледачих» водіїв і був придуманий інший, більш швидкий і досить ефективний спосіб прочищення, який передбачає використання спеціального аерозолю.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Такі аерозолі різних виробників (Kleen-Flo, MANNOL, ABRO та ін) містять особливі сполуки, які чудово справляються з забрудненнями в карбюраторі. Застосовувати їх дуже просто, необхідно:

 • демонтувати кришку повітряного фільтра;
 • вивернути тримач-заглушку на карбюраторі або електромагнітний клапан;
 • за допомогою трубки-насадки обробити аерозолем канали жиклерів, обидві камери, дросельну й повітряну заслінку і всі інші механізми;
 • провести розпилення рідини з балончика на зовнішні частини карбюратора.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Після нанесення складу бажано перепочити кілька хвилин. За цей час очищувач зможе розм’якшити і якісно роз’їсти всі забруднення. Потім слід запустити мотор ВАЗ 2108, витягнути на себе важіль «підсосу» і подати очисник в повітряні канали і камери карбюратора. Подібну операцію можна здійснити кілька разів. Після такої простої очищення ви самі побачите, наскільки «бадьоріше» стала ваша «вісімка».

Як самостійно розібрати карбюратор?

У тих випадках, коли застосування аерозолю не дало очікуваного результату, необхідно провести розбирання карбюратора, щоб мати можливість обстежити його механізми і виконати їх заміну у разі потреби. Ми дуже коротко опишемо основні етапи такий розбирання.

Спочатку необхідно зняти електромагнітний клапан і вийняти з нього жиклер (паливний), а потім:

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

 • зняти кришку карбюратора, вивернувши гвинти, якими вона кріпиться;
 • видавити вісь поплавців (зазвичай використовують дріт або дуже тонку викрутку) і демонтувати поплавці;
 • прибрати з-під кришки прокладку і після цього вивернути клапан голчастого типу;
 • зняти кришку пускового механізму, на якому знаходиться діафрагма, і демонтувати останню.

Карбюратор ВАЗ 2108 – як працює система?

Тепер можна знімати пробку паливного фільтру, рукоятку привода заслінки, ускорительный насос, економайзер. Всі ці механізми можна розбирати і далі, від’єднуючи від них всі складові елементи (пружини, гвинти тощо). На останніх етапах розбирання виймаємо паливні жиклери, емульсійні трубки і регулювальні гвинти.