Як поміняти шарові на ВАЗ-2110

Одним з головних елементів підвіски коліс машини є кульова опора. Цей виріб відповідає за кріплення важелів до колісної маточині. Завдяки йому елементи надійно з’єднуються один з іншим, не втрачаючи рухливості в потрібній площині. З часом деталь зношується і потребує заміни. Про те, як це зробити на ВАЗ 2110, піде мова нижче.

Призначення і розташування шарової опори

Ведучі колеса автомобіля повинні забезпечувати рух і можливість повертати в певному напрямку. Ряд вимог пред’являється і до розташування коліс: вони повинні рівно стояти і надійно фіксуватися. Цієї мети служить підвіска, однією з основних частин якої є кульова опора. Вона розташовується в системі поворотного кулака і забезпечує їй необхідний рівень рухливості.

В автомобілях ВАЗ-2110 легко знайти кульові опори — вони знаходяться відразу за передніми колесами.

Як поміняти шарові на ВАЗ-2110

Так виглядає кульова опора

 

Причини несправності

В процесі їзди кульова опора піддається важким навантаженням. Саме на неї припадає основна частина маси автомобіля. Особливо швидким буде знос при тривалій їзді по нерівних поверхнях.

Найбільш поширена поломка — знос дотичних компонентів. В процесі експлуатації зазор між пальцем і корпусом постійно розширюється. В нормальному стані палець повинен обертатися, але при зносі він починає рухатися з боку в бік. Якщо проблеми не вирішити, то через деякий час опора може випасти з корпусу, опора перестане утримувати колесо і машина впаде днищем на асфальт.

Чи треба говорити, до яких наслідків це призведе на високій швидкості?

Якщо ви давно не міняли кульову опору, зберігайте максимальну обережність при різких поворотах і переїзді через перешкоди. Проте навіть нова опора раптово може випасти. Такий ризик виникає, якщо швидко рухається машина потрапляє колесом у яму. Шарнір миттєво відчуває важку навантаження і буквально виривається з гнізда.

Пам’ятайте — опору потрібно періодично оглядати. Якщо під захисний чохол потрапить вода, почнеться корозія. Бруд викликає абразивний знос. У поєднанні з динамічними навантаженнями це призводить до серйозних поломок.

Як поміняти шарові на ВАЗ-2110

Схема кульової опори автомобілів ВАЗ

 

Головні ознаки проблем

Такі ознаки свідчать про несправності опори:

 

 • Навіть при повільній їзді по нерівній дорозі виникає підозрілий стукіт коліс;
 • При повороті керма доводиться докладати серйозні зусилля, причому при повороті чується скрип в передній частині машини;
 • Передні колеса виляє з боку в бік при їзді по прямій;
 • Покришки зношуються нерівномірно.

 

Діагностика

Найпростіший спосіб виявити несправність — відправитися в автосервіс. Якщо ви не маєте такої можливості або просто хочете заощадити, проведіть діагностичні процедури самостійно. Для цього знадобиться оглядова яма або підйомник, а також джерело інтенсивного освітлення.

 

 • Розкачайте машину і прислухайтеся. Визначте, з якого місця чути стукіт. Якщо він йде від коліс, опори сильно зношені.
 • Вичавіть педаль гальма до упору — так вдасться уникнути люфту підшипників. Покачайте колесо руками, взявши його за верхню та нижню точки. Якщо є люфт, виник зазор між опорою і корпусом, а значить, виріб треба міняти.
 • У машинах «ВАЗ» класичної серії перевірка здійснюється через контрольний отвір. Воно розташоване в нижній опорі. Для діагностики знадобиться штангенциркуль або глибиномір, якими треба виміряти відстань між зовнішньою частиною корпусу і торцем пальця опори. Показник не повинен перевищувати 11,8 мм. Цей метод працює тільки в тому випадку, якщо ви не змінювали кульову опору.
 • Для перевірки люфту верхнього вироби знадобиться люфтометр з індикатором. Допустимий показник — не більше 0,8 мм.
 • Можлива діагностика без інструментів, але вам знадобиться помічник. Розмістіть долоню на корпусі опори, торкаючись одночасно до корпусу і пальця. Друга людина в цей час розгойдує колесо. Якщо люфт є, ви його відчуєте.

 

Як поміняти шарові на ВАЗ-2110

Ознаки зносу на кульовій опорі

 

Потрібно міняти

Якщо є люфт, якщо при розгойдуванні виникає стукіт, якщо порваний пильовик — кульову опору обов’язково потрібно міняти. Благо, вона коштує недорого. Не замінивши цю частину авто вчасно, ви можете зіткнутися з важкими наслідками, які вимагають дорогого ремонту.

Як вибрати потрібну деталь

Існує два різновиди таких виробів: заливні і з металокерамічними підшипниками.

Для передньопривідних автомобілів ВАЗ найкраще підходять заливні варіанти. Вони витримують важкі навантаження на стиск. Металокерамічні вироби встановлюються на задні колеса і відрізняються високою міцністю на розтяг.

Найпопулярнішими виробниками опор для вітчизняних автомобілів є «За Кермом», «Кедр», «Трек» і «БелМаг». Довіри заслуговують HOLA, HI-DRIVE, Moog, FENOX і деякі інші компанії.

Процес заміни

Коли потрібно зйомник

В процесі експлуатації авто частини опори піддаються впливу корозії, тертя і високих температур. В результаті складові частини намертво «приклеюються» одна до іншої. Особливо часто це відбувається з конусом і гніздом.

Раніше проблема вирішувалася просто — кувалдою і газової пальником. Застосовувати такий метод не рекомендується, адже можна легко пошкодити кермові тяги. Уникнути проблем допоможе знімач кульових опор. Рекомендується мати його в господарстві — цим ви сильно спростити завдання.

Як поміняти шарові на ВАЗ-2110

Знімач кульової опори в робочому стані

 

Необхідні інструменти

 • ключ на 17;
 • ключ на 19;
 • знімач;
 • молоток;
 • проникаюча мастило;
 • домкрат.

Як поміняти шарові на ВАЗ-2110

Цей болт треба відкрутити в першу чергу

 

Приступаємо до роботи

 

 • Піднімаємо домкратом передню частину машини.
 • Знімаємо колесо, за яким знаходиться потрібна опора.
 • Наносимо на болти і гайки кріплення проникаючу мастило.
 • Відкручуємо нижню гайку кріплення пальця ключем на 19.
 • Встановлюємо знімач і з його допомогою видавлюємо кульовий палець.
 • Викручуємо два болта, на яких зафіксована кульова опора. Один з них знаходиться спереду, інший — з протилежного боку.
 • Віджимаємо важіль і виймаємо опору.
 • Змащуємо кульовий палець і одягаємо пильник, якщо планується встановити цю ж опору, або ставимо новий виріб.
 • Поєднуємо отвір в опорі з різьбленням, вкручуємо болти. Повторюємо дії, виконані при демонтажі, в зворотному порядку. Робота завершена.

 

Відео: Як поміняти шарові на ВАЗ 2110

Обов’язково своєчасно міняйте кульові опори — так ви захистите себе і свій автомобіль.