Датчик температури вихлопних газів – як він пов’язаний із запахами в салоні?

Датчик температури вихлопних газів дуже рідко удостоюється уваги автовласників, та марно. Розглянемо його функції, зупинимося на причинах неприємні запахи в салоні і обговоримо нейтралізатор і систему рециркуляції.

Карбюратор і все, все, все… – чиї вихлопи?

Автомобіль складається з декількох систем (охолодження, рециркуляції, подачі палива і т. д.), карбюратора, що знаходиться в картері колінчастого валу, безлічі клапанів… Всі елементи і не перерахуєш. Блок циліндрів і коленвал двигуна розташовуються в картері, а карбюратор відповідає за одержання горючої суміші необхідної концентрації. Ще він регулює її подачу в циліндри, де і відбувається згорання. При цьому обов’язкова операція для повітря і бензину перед їх потраплянням в карбюратор – очищення.

Датчик температури вихлопних газів – як він пов'язаний із запахами в салоні?

Карбюратор автомобіля

Рух поршня двигуна починається з верхньої мертвої точки, і всмоктується в циліндр горюча суміш. Клапан знаходиться у відкритому стані. Далі відбувається стиснення суміші в циліндрах. Поршень переміщається в саме нижнє положення, клапани закриті максимально щільно. Потім слід робочий такт, під час якого відбувається міні-вибух. Паливна суміш з карбюратора, стисла поршнем, підпалюється в картері іскрою від свічки запалювання. І останнім слід такт випуску відпрацьованих речовин.

Так як робота двигуна передбачає високі температури, необхідна спеціальна система охолодження. Це продовжить життя деталей. Ще в функції системи охолодження входить і регулювання температури вихлопів. Карбюратор – досить складний пристрій, тому несправностей в ньому може бути досить багато.

Де криються причини?

Якщо в салоні з’явився неприємний запах невідомого походження, то зволікати не можна. Часто запах вихлопних газів в салоні викликає негерметичність системи, причому шукати пробої слід в підкапотному просторі. Це може бути піч, або сама система відведення залишків згоряння. В універсалах і хетчбеках досить часто такий запах проникає через багажне відділення. Відкривання задніх дверей або вікна, так і будь-яка розгерметизація в цьому відсіку (зіпсований ущільнювач) призводить до розрідження повітря, в результаті тягнеться газова відпрацювання.

Датчик температури вихлопних газів – як він пов'язаний із запахами в салоні?

Запах вихлопних газів в салоні

Іноді в автомобілі пахне тухлими яйцями, це перша ознака, що зіпсувався каталізатор. Це пристрій бореться з шкідливими речовинами, що входять до складу вихлопів. Каталітичний нейтралізатор найчастіше виходить з ладу із-за неякісного палива. Ще, звичайно, пристрій має і певний термін експлуатації. Неправильна робота каталізатора призводить до зниження віддачі движка. Не найкращим чином позначиться і вийшла з ладу система рециркуляції, наприклад, поломка клапана.

Солодкий запах свідчить про витік тосола, чому можуть посприяти порушення в системі охолодження. А от якщо з вихлопної труби занадто валить дим, ймовірно, несправний карбюратор. Це може спровокувати знову ж таки вийшла з ладу система охолодження.

Склад і норми вихлопів

Перш ніж ми торкнемося системи видалення вихлопних газів, слід приділити трохи уваги властивостями і складом викидів. Підвищена концентрація шкідливих вихлопів найбільш імовірна при швидкісних режимах. Цьому сприяє поєднання сильного розрядження з високими оборотами. А як відомо, наслідки отруєння гучною газами можуть бути самими різними в залежності від їх концентрації.

Тепер поговоримо про склад вихлопів, і яка норма вважається допустимою. Ці викиди містять токсичні речовини – альдегіди, оксиди водню, чадний газ. У їх складі ще можна знайти і канцерогени. До них відносяться сажа і бензпірен. Все це послаблює імунітет, а ще вихлопи можуть стати причиною бронхіту, гаймориту, дихальної недостатності, ларинготрахеїту і навіть раку легенів. Вони здатні викликати порушення серцево-судинної системи і спровокувати атеросклероз головного мозку.

За стандартами Євросоюзу допустима норма З 0,5–1 г/км, НС – 0,1 г/км, NOx від 0,06 до 0,08 і РМ 0,005 г/км. Раніше цифри були вище. Але так як сьогодні паливо стало більш якісним, є спеціальні системи рециркуляції і нейтралізатор, то ця норма значно знизилася.

Діагностика своїми очима

Почнемо з внутрішнього простору, адже дуже часто викликати таку неприємність може саме система відводу вихлопних газів. Відкриваємо капот і вивчаємо стан з’єднання ГБЦ і випускного колектора. Не заважає і упевнитися в цілісності прокладки. Іноді пахне газами всередині автомобіля і з-за нещільного прилягання колектора в результаті розпущеності кріплень.

Тепер нам знадобиться оглядова яма, інакше вивчити днище не вийде. Включаємо движок і ретельно перевіряємо всі елементи на витік. По черзі оцінюємо кожен глушник і розподільну ємність. Якщо з цими елементами все в порядку, то можна перейти і до труб. Акуратно проведіть рукою над ними. Не ігноруйте і кулісний пильник, цілком ймовірно, що це його негерметичність викликала проблему.

Датчик температури вихлопних газів – як він пов'язаний із запахами в салоні?

Перевірка глушника авто на витік

Причина не виявлена, і система відводу вихлопних газів ні при чому? Тоді поступово переходимо до багажного відділення. Найбільш слабким місцем тут виступає дверний ущільнювач, з часом він втрачає свої еластичні властивості, розтріскується, чого цілком достатньо для розгерметизації. Щоб виявити, в якому місці гумка прилягає недостатньо щільно, необхідно обклеїти її малярською стрічкою білого кольору і потім пофарбувати, наприклад, розташовану зверху смугу гуталіном рівномірним шаром. Закриваємо багажник і відкриваємо. Тепер дивимося на нижню стрічку, в місцях відсутності фарби ущільнювачі стикаються недостатньо надійно.

Далі переходимо до вентиляції, звичайно, якщо така є. Обов’язково піддаємо візуальному контролю її зворотні клапани. Має сенс перевірити поверхню на наявність наскрізної іржі. Але на цьому етапі доведеться потрудитися, адже щоб дістатися до металу, слід демонтувати пластиковий кишеню. Перевіряємо ущільнювачі задніх ліхтарів. Цілком можливо, що вони зіпсувалися або загубилися.

Якщо причина все-таки не виявлено, тоді варто звернути увагу на повітряний фільтр і ущільнювальні гумки задніх стекол. Вони також псуються з часом і пропускають повітря ззовні. Підозрюєте, що винна система охолодження? Тоді вивчіть її. Перегляньте всі трубочки, можливо, вони протікають. Навіть незначна текти в системі охолодження з часом збільшується, що призведе до більш серйозних наслідків. А може, проблема криється в карбюраторі?

Що можна зробити?

Якщо негерметична система відводу вихлопних газів, то несправність слід негайно усунути. Вийшов з ладу каталітичний нейтралізатор потребує заміни. Іноді варто поміняти і ущільнювачі. Можливо, вся справа в клапані системи рециркуляції, тоді необхідна заміна всього пристрою. Несправний радіатор системи охолодження? Звертайтеся в автосервіс, цю проблему мають вирішувати фахівці. Це стосується і карбюратора. Якщо ви усунули несправності, але все одно пахне вихлопами, тоді і шукаємо прогнилі ділянки. Таке теж зустрічається.

Датчик температури вихлопних газів – як він пов'язаний із запахами в салоні?

Заміна вийшов з ладу каталітичного нейтралізатора

Якщо ви знайдете аналізатор вихлопних газів, то є шанс максимально точно вимірювати їх токсичність. Але незалежно від цього показника дуже важлива додаткова очищення повітря від шкідливих домішок не тільки в салоні транспорту, але і в робочому приміщенні, наприклад, майстерні, так як ніяка система рециркуляції не здатна знизити їх токсичність до допустимої межі. Забезпечити схожу дію може потужна витяжка.

Ці пристрої діляться на постові, барабанні та найбільш популярні на СТО – канальні системи. Перевагу першого варіанта – низька вартість. Вони поділяються в залежності від кріплення на настінні і стельові. Витяжка барабанного типу в основному розташовується на стелі. Особливо зручно пристрій з електроприводом. А ось очищення повітря за допомогою канальної системи більш дієва і економічна.

Як знизити концентрацію вихлопів?

Ми дізналися принцип роботи ДВЗ, роль охолодження в цьому процесі, які системи видалення вихлопних газів існують, тепер час обговорити каталізатор. Система рециркуляції складається з клапана, який при певних режимах об’єднує простору двох колекторів – впускного і випускного. Частина вихлопів потрапляє в циліндри, що призводить до зниження температури горіння. В результаті у викидах знижується кількість оксидів азоту. Клапан найпростіших систем рециркуляції відкривається під дією розрядження. Під час холостого ходу цей сайт перестає функціонувати. У більш складних системах рециркуляції встановлюється електронний клапан, контролюється комп’ютером.

Каталітичний нейтралізатор збирається з корпусу, блоку-носія і теплоізоляції. У ролі підстави виступає керамічний блок з поздовжніх сот-клітинок. На поверхні цих клітин нанесені спеціальні каталізатори для прискорення хімічних реакцій в нейтрализаторе. Ці каталізатори діляться на окислювальні (паладій і платина) і відновні (радій). Завдяки їх дії регулюється складу вихлопів. Якщо у пристрої використовуються всі перераховані компоненти, то такий нейтралізатор називається трехкомпонентным.

Блок-носій нейтралізатора розташований у металевому корпусі. Між цими елементами знаходиться шар теплоізоляції. Ще каталітичний нейтралізатор передбачає наявність кисневого датчика. Перед ним встановлюється ще й датчик температури вихлопних газів. Він передає відповідні сигнали на ЕБУ, за рахунок яких контролюється впорскування палива, і в систему потрапляє точну кількість, необхідне для спалювання сажі.